19 czerwca 2026 r. w Gabinecie Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podpisano Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie a Państwową Inspekcją Pracy – Okręgowym Inspektoratem Pracy w Krakowie.
Sygnatariuszami porozumienia byli JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie dr hab. Bernard Ziębicki, prof. UEK, oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Krakowie Robert Pasikowski.
W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy: Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Szymon Arkit oraz Główny Specjalista Wiesław Owsiński oraz przedstawicielki Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju UEK – dr Monika Sady, Kierowniczka Zespołu, oraz Katarzyna Odrobina.
Porozumienie obejmuje realizację działań edukacyjnych i prewencyjnych dotyczących przestrzegania prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenie współpracy eksperckiej i doradczej, a także organizację wspólnych przedsięwzięć informacyjnych i promocyjnych. Dzięki temu społeczność akademicka UEK będzie mogła korzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów Państwowej Inspekcji Pracy oraz poszerzać kompetencje przydatne w życiu zawodowym.
Porozumienie wpisuje się w strategię Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie polegającą na rozwijaniu współpracy z instytucjami publicznymi i otoczeniem społeczno-gospodarczym. Partnerstwo z Państwową Inspekcją Pracy stwarza możliwość realizacji wartościowych inicjatyw edukacyjnych oraz wzmacniania świadomości prawnej i kultury bezpieczeństwa pracy wśród członków społeczności akademickiej.
Nawiązana współpraca stanowi kolejny przykład zaangażowania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w budowanie trwałych relacji z instytucjami publicznymi oraz tworzenie partnerstw wspierających rozwój kompetencji studentów, doktorantów i pracowników, a także przygotowanie ich do wyzwań współczesnego rynku pracy.