Ułatwienia dostępu

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Aktywność obywatelska

Sztuczna Inteligencja (AI) - szansa czy zagrożenie dla człowieka?

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Instytut Sztuki oraz Klub Pod Jaszczurami serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiaj-MY o Krakowie!”, organizowane w ramach programu UEK Odpowiedzialny. Aktywność Obywatelska.

Debata odbędzie się w Klubie Pod Jaszczurami, 25 maja (czwartek), o godz. 18:00, a jej tematem przewodnim będzie pytanie Sztuczna Inteligencja (AI) – szansa czy zagrożenie dla człowieka?

Sztuczna inteligencja obecnie rozwija się i wspiera obszary życia codziennego, dając impuls do tworzenia nowych rozwiązań biznesowych, naukowych czy produkcyjnych. Inteligentne technologie pozwalają na głęboką analizę danych, automatyzację procesów produkcyjnych, zwiększenie bezpieczeństwa czy usprawnienie codziennego funkcjonowania człowieka i podniesienie poziomu jego życia.

Wydaje się, że z roku na rok przekraczamy kolejne granice zarówno w używaniu technologii w codziennym życiu, jak i w decyzjach o kolejnych eksperymentach – chodzi o genetykę, biotechnologię, militaria, czy dążenia transhumanistycznie zorientowanych naukowców.

Jakie są zatem możliwości AI? Czy może zdominować człowieka? Czy możliwe jest jakiekolwiek samoograniczenie ludzkości w rozwoju technologii? A może pewnych rzeczy nie należy próbować? Czy możliwe jest przyjęcie postawy, która umożliwiłaby nam rozpoznanie, czego nie należy robić, a co jest dopuszczalne?

Głos w tej sprawie zabiorą eksperci w świecie technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję oraz sama Sztuczna Inteligencja, we własnej „osobie”.

Zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju spotkanie z przedstawicielem świata zaawansowanej technologii, czyli Atrificial Inteligence.

W debacie wezmą udział:

  • dr hab. Joanna Jaworek-Korjakowska, prof. AGH – Dyrektor Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji i Z-ca Kierownika Katedry Automatyki i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
  • dr hab. Robert Sowa – Prorektor ds. studenckich i kształcenia, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie,
  • Tomasz Jaworski ­-Dyrektor Transformacji Cyfrowej Sektora Publicznego w Microsoft,
  • dr Damian Gałuszka – Katedra Technologii Informacyjnych i Mediów, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie,
  • Sztuczna Inteligencja (AI).

 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Zgodnie z tradycją cyklu, wydarzenie uświetni występ artystyczno-muzyczny, tym razem w wykonaniu Piotra Domagały.

Cykl odbywa się pod patronatem medialnym: Radia Kraków, TVP Kraków oraz portalu LoveKraków.pl

Realizowany jest on ze środków zewnętrznych.

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Plakat debaty pt. „Sztuczna Inteligencja (AI) – szansa czy zagrożenie dla człowieka?”

Archiwum

Ostatnie aktualności