UEK Odpowiedzialny

Lęk w wielkim mieście. Kondycja psychiczna mieszkańców metropolii. Kolejne spotkanie z cyklu "Porozmawiaj-MY o Krakowie!"

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Instytut Sztuki oraz Klub Pod Jaszczurami serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiaj-MY o Krakowie!”, organizowane w ramach programu UEK Odpowiedzialny. Aktywność Obywatelska. Odbędzie się ono w Klubie Pod Jaszczurami, 27 kwietnia (czwartek), o godz. 18:00. Tematem debaty będzie: „Lęk w wielkim mieście. Kondycja psychiczna mieszkańców metropolii.”

Pomysł na zakres tematyczny debaty wywodzi się ze skupienia na najważniejszym, nieodłącznym elemencie miasta, czyli jego mieszkańcach. Specyfika życia w metropolii jest w oczywisty sposób różna od życia w mniejszych kompleksach miejskich, niewielkich miejscowościach i na wsi. Wpływ na ich zdrowie fizyczne jest dość dobrze zbadany, ale nie możemy odłączać jednego od drugiego, a metropolia posiada szereg specyficznych szans i zagrożeń, które mają wpływ na oba z nich. 

Metropolie charakteryzują się zestawem przeciwieństw, ciągłą próbą dojścia do kompromisu różnych interesariuszy – pieszych i kierowców, mieszkańców i przyjezdnych, dużych i małych biznesów. Cechują się one także natłokiem wydarzeń, wysokim tempem życia, konkurencją, wzmożonym hałasem i zanieczyszczeniami oraz walką o zachowanie zdrowego krajobrazu miejskiego. Czy zatem możliwe jest zachowanie higieny psychicznej w wielkim mieście? 

W debacie wezmą udział: 

prof. dr hab. Zbigniew Nęcki– psycholog społeczny, autor ośmiu książek i ponad stu artykułów z zakresu relacji międzyludzkich, 

dr hab. n. med. Maciej Pilecki– specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Katedrze Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dla województwa małopolskiego, członek zespołu roboczego ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Ministrze Zdrowia, 

dr n. o zdr. Marcin Mikos– zastępca dyrektora ds. administracyjnych, Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie, 

Ilona Świerad– psychoterapeuta poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Katowicach oraz Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii, Dyrektor Maltańskiego Centrum Edukacji. 

Jan Machejek– student V roku psychologii, Akademia Ignatianum. 

 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. 

Zgodnie z tradycją cyklu, wydarzenie to uświetni występ artystyczny. Tym razem w wykonaniu Łukasza Rybarskiego. 

Cykl odbywa się pod patronatem medialnym: Radia Kraków, TVP Kraków oraz portalu LoveKraków.pl 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy! 

 

Plakat debaty pt. „Lęk w wielkim mieście. Kondycja psychiczna mieszkańców metropolii.”

 

Archiwum

Ostatnie aktualności