O projekcie
Pablo Picasso
„Wszystko, co możesz sobie wyobrazić,
jest prawdziwe.”
O projekcie
Sztuka otacza nas na co dzień, ale to my decydujemy o tym, czy ją dostrzeżemy. Rodzi się, żyje w nas i naturalnie realizuje się w potrzebie wyrażania emocji. Tworzy wspólnotę i społeczeństwo, łącząc nas w przeżywaniu chwili.
Ma ona również wymiar praktyczny – począwszy od projektowania przestrzeni publicznej, obmyślania i wdrażania pionierskich form przemysłowych, przez arteterapię i rynek sztuki, na publicznych wystąpieniach, manifestach oraz oprawie świąt skończywszy. Komentując różne sfery życia społecznego – politykę, edukację, gospodarkę i rynek pracy – staje się od nich w pewien sposób zależna.
Niepodważalne więzi łączą sztukę z ekonomią – dziedziny te wzajemnie się przenikają, uzupełniają i tłumaczą. Powodzenie artysty czy instytucji kultury zależy nie tylko od swoistej „iskry geniuszu”, kreatywności czy dobrze ułożonego programu, ale również od sytuacji ekonomicznej i stabilności finansowej konkretnego ośrodka, wartości dzieł sztuki na rynku czy rozpoznawalności twórcy.
Niewątpliwie sztuka jest także wyzwaniem dla ekonomii. Dlatego nie tylko jako Wspólnota Akademicka UEK, ale także jako odbiorcy kultury, zdajemy sobie sprawę z konieczności uznania sztuki za jeden z kluczowych impulsów stanowiących o rozwoju człowieka i społeczeństwa. Stąd zainicjowanie autorskiego projektu „Sztuka na UEK”, który łączy naukowe doświadczenia pracowników i studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z wiedzą i kreatywnością przedstawicieli uczelni artystycznych, instytucji kultury czy samorządu i miasta. Mamy nadzieję, że wspólne działania przyniosą korzyści nie tylko krakowskiemu środowisku akademickiemu, ale i wszystkim mieszkańcom Krakowa i Małopolski.
Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są TUTAJ.